Visoko osjetljiva djeca vrlo su senzibilna, intuitivna, mudra i empatična. Često idu kroz život putevima koji su njihovoj okolini nerazumljivi i neobjašnjivi. Oni prvo osjete, a tek onda misle, što je suprotno funkcioniranju većine ljudi u društvu. Vole stvari raditi sami i na svoj način, smeta im buka, gužva, ne vole iznenađenja ni velika okupljanja, izbirljiva su s hranom, teško se uspavljuju, vrlo su osjećajna, često zabrinuta zbog patnje i nepravde, primjećuju i suptilne promjene raspoloženja i tona glasa kod drugih. Ono što drugoj djeci ne smeta, oni doživljavaju intenzivno i duboko. Zbog toga se često osjećaju neshvaćeno, tjeskobno, nesigurno i različito u odnosu na drugu djecu, a često ih i okolina ne shvaća i doživljava različitima.
Što je visoka osjetljivost?
Visoka osjetljivost naziv je za urođenu osobinu kod djece ili odraslih koju je prva definirala kanadska psihoterapeutkinja Elaine Aron. Njezino dugogodišnje istraživanje ovog fenomena pokazalo je da je 15% do 20% djece visoko osjetljivo što opisuje kao urođeni temperament s velikom osjetljivošću na (unutarnje i vanjske) podražaje, dubokom obradom i snažnim odgovorom na te informacije.
Dakle, to nije poremećaj ili dijagnoza koju može dijagnosticirati psihijatar ili psiholog. Visoko osjetljiva djeca jednostavno drugačije obrađuju podražaje, lakše ih preplavljuju velike količine informacija koje im dolaze u isto vrijeme, a kao rezultat toga treba im više vremena da obrade sve podražaje koji dolaze kroz njihova osjetila. Kada to pokušavaju izbjeći, okolina ih često proziva sramežljivima, plahima, inhibiranima, strašljivima, izbirljivima, preosjetljivima ili pak zahtjevnima, teškima i napornima.
Koje su osobine izrazito osjetljive djece?
Svako je dijete jedinstveno, pa je tako i svako visoko osjetljivo dijete različito i može pokazivati različite osobine. U nastavku su navedene neke od najčešćih:
Osjetljivost na podražaje
Visoko osjetljiva djeca osjetljiva su na vanjske podražaje (svjetlo, dodir, okus, miris, zvuk). Zbog toga brzo postaju pretjerano stimulirana i umorna.
Ne podnose buku, užurbano okruženje, lako se preplaše i vrlo su osjetljiva na bol. Često im smeta odjeća koja svrbi, šav na čarapi ili etiketa na majici, a ako u igri zaprljaju odjeću žele se odmah presvući. Zbog velike osjetljivosti na podražaje, djeca preferiraju mirnije okruženje i često biraju tihe aktivnosti ili se povlače te uživaju biti u prirodi.
Perceptivnost
Visoko osjetljiva djeca brzo i lako uočavaju detalje, na primjer primijete promjenu u prostoru ili u izgledu osobe. Ne mora to uvijek biti nešto vizualno, neka djeca, primjerice, vrlo brzo uočavaju mirise, zvukove ili okuse.
Znatiželja
Vrlo osjetljiva djeca često su znatiželjna i postavljaju puno pitanja, razmišljaju korak dalje, sagledavaju posljedice nečega i žele znati sve, po mogućnosti detaljno.
Osjetljivost na raspoloženja drugih
Jedna od češćih osobina vrlo osjetljive djeca je osjetljivost na osjećaje i raspoloženja drugih. Brzo osjete da nešto nije u redu s nekim i tada mogu pokazati veliko suosjećanje.
Intenzivno doživljavanje i intuitivnost
S obzirom na to da su visoko osjetljiva na podražaje, informacije intenzivnije prolaze kroz njihova osjetila što im omogućuje intenzivno doživljavanje stvari. Mogu intenzivno uživati u malim stvarima, ali se mogu, primjerice, i jako naljutiti. Brzo su duboko dirnuti i često reagiraju iz svoje intuicije.
Poteškoće s iznenađenjima i promjenama
Većina vrlo osjetljive djece ne voli iznenađenja i promjene. Vole predvidljivost i strukturu. Za njih može biti teško nositi se s velikim promjenama kao što su selidba, razvod roditelja, promjena grupe u vrtiću ili razreda u školi i slično.
Perfekcionizam
Perfekcionizam je čest kod vrlo osjetljive djece. Ona često podcjenjuju vlastite kvalitete i talente, a perfekcionizam ih može dovesti do straha od neuspjeha.
Koji su uzroci visoke osjetljivosti i kako okolina reagira?
Visoka osjetljivost je osobina s kojom se djeca rađaju. Često je i jedan od roditelja vrlo osjetljiv. No, u kojoj mjeri dijete doživljava visoku osjetljivost ovisi o tome kako se roditelji i najbliža okolina nose s pretjeranom stimulacijom djeteta. Neki su roditelji, na primjer, uvjereni da je visoko osjetljivo dijete potrebno izložiti mnogim podražajima kako bi se dijete na njih naviklo dok drugi roditelji mogu reagirati pretjerano zaštitnički i pružiti djetetu premalo stimulacije. Međutim, obje krajnosti nisu preporučljive za visoko osjetljivo dijete, već je potrebno pronaći balans.
Kako roditelji mogu pomoći visoko osjetljivom djetetu?
Roditelji koji i sami nisu visoko osjetljivi često ne mogu razumjeti ponašanje i reakcije svog visoko osjetljivog djeteta, a to često može izazvati frustraciju. Stoga je za roditelje važno najprije osvijestiti da je dijete visoko osjetljivo jer se tada lakše mogu nositi sa svakodnevnim izazovima i izbjegavati situacije koje kod djeteta unose nemir.
Roditelji mogu:
Pokazati razumijevanje i prihvaćanje
Važno je da dijete osjeća razumijevanje i prihvaćanje. Na kraju svakog dana roditelj može popričati i saslušati dijete o događajima koje je proživio tog dana, zajednički razmisliti što djetetu može pomoći u užurbanoj situaciji ili okruženju, što dijete treba i kako mu roditelj možete pomoći.
Osigurati strukturu
Djeca koja su vrlo osjetljiva vole jasnoću i strukturu. Poželjno je da se roditelji što više drže dogovorenog, fiksnog dnevnog rasporeda jer to djetetu osigurava mir. Također je i tijekom vikenda ili praznika dobro, što je više moguće, slijediti ustaljenu strukturu na koju je dijete naviklo.
Osigurati predvidljivost
Budući da vrlo osjetljivo dijete često teško podnosi promjene, važno je biti što predvidljiviji. Dobro je dijete obavijestiti ukoliko je potrebno odstupiti od fiksne strukture tijekom dana, pružiti mu jasno objašnjenje i osigurati da zna što se događa i što se od njega očekuje. Također, potrebno je unaprijed ga pripremiti na promjene poput selidbe ili prelaska u novi razred ili klub. Ovi događaji mogu biti vrlo stresni za vrlo osjetljivo dijete, stoga je važno odvojiti vrijeme da se dijete dobro pripremi.
Osigurati djeci dovoljno odmora
Zbog visoke osjetljivosti na podražaje djeci je potrebno više odmora. Roditelj se treba pobrinuti da dijete dovoljno spava i ima dovoljno trenutaka odmora tijekom dana. To znači da dijete nema prenatrpan raspored različitim aktivnostima i da se izbjegavaju dodatni podražaji gdje je to moguće. Još jedan dobar način odmora je zajednički odlazak u prirodu. U prirodi ima puno manje neugodnih podražaja i zvukova, a ima puno prostora pa se djeca mogu dobro opustiti.
Dati djetetu dovoljno vremena
Vrlo osjetljiva djeca primaju toliko informacija da im je potrebno više vremena da sve obrade. Stoga im je potrebno osigurati dovoljno vremena te biti strpljiv i ne stavljati pritisak na dijete. Zadatke koje dijete treba napraviti dobro je podijeliti u manje i ostvarive korake jer to djetetu daje osjećaj da se može nositi sa zadatkom i olakšava mu prihvaćanje izazova, a pozitivno djeluje i na njegovo samopouzdanje.
Biti svjestan visoke osjetljivosti djeteta
Roditelj koji je osvijestio visoku osjetljivost djeteta može pomoći djetetu, pružiti mu sigurnost i prihvaćanje, osigurati mu predvidljivost, strukturu, zaštititi ga od intenzivnih podražaja i naučite ga da se nosi sa svojom osjetljivošću. Dakako, nije dobro ukoliko se visoka osjetljivost koristi kao izgovor. To nije poremećaj ili bolest i prisutna je kod mnoge djece.
Roditelj može zaštititi, osnažiti i naučiti dijete da voli svoju posebnost, pomoći mu u jačanju samopouzdanja i osjećaja važnosti i biti mu sigurna luka u kojoj može slobodno istraživati svijet vlastitim tempom i načinom.
Piše: mr. Tamara Žakula, prof. psih.
Ilustracija: Canva
Comments