top of page
Writer's picturemr. Tamara Žakula, prof. psiholog

Ljetni izazovi za visoko osjetljivu djecu i kako im olakšati?

Ljeto djeci donosi mnoge radosti – duže dane, bezbrižno igranje na otvorenom, kupanje i igre u moru, rijeci ili bazenu, putovanja, izlete i nova poznanstva. Međutim, za visoko osjetljivu djecu ljetni mjeseci mogu predstavljati veliki izazov.


Visoko osjetljiva djeca imaju poseban dar – dublje doživljavaju svijet oko sebe. No, to također znači da intenzivnije reagiraju na podražaje iz okoline, što može predstavljati posebne izazove tijekom ljeta. Visoke temperature, gužve, bučne aktivnosti i promjene u svakodnevnoj rutini za njih mogu biti preplavljujuće.


Vrućina i senzorna osjetljivost

Visoko osjetljiva djeca često osjećaju vrućinu mnogo intenzivnije nego ostala djeca što može biti rezultat pojačane senzorne osjetljivosti na temperaturu. Znojenje, ljepljiva koža i osjećaj pregrijavanja mogu uzrokovati nelagodu i nervozu. Također, osjetljivost na svjetlo, zvukove, mirise i teksture može pogoršati ljetne izazove. Jako sunčevo svjetlo, refleksije na vodi, glasna muzika, prometna buka ili zvukovi iz prirode, intenzivni mirisi hrane, cvijeća, kreme za sunčanje ili čak zagađenja zraka, te tekstura ljetne odjeće i kupaćeg kostima mogu biti previše stimulirajući i neugodni.

Što može pomoći? Održavanje ugodne temperature kod kuće, česta hidratacija i nošenje lagane, prozračne odjeće mogu znatno pomoći, kao i planiranje aktivnosti rano ujutro ili kasno poslijepodne kada su temperature niže.

Socijalni izazovi i prekomjerna stimulacija

Ljeto donosi mnoga socijalna događanja poput obiteljskih okupljanja, rođendanskih zabava, festivala, izleta i putovanja te upoznavanje novih prijatelja. Dok se većina djece raduje ovim događajima, visoko osjetljiva djeca mogu se osjećati preplavljeno zbog velike količine stimulacije i novih iskustava. Socijalna anksioznost može postati izraženija, što može dovesti do povlačenja, izbjegavanja i iscrpljenosti.

Što može pomoći? Stvaranje mirnih kutaka za odmor ili pauza tijekom dana može djeci pružiti potrebno vrijeme za oporavak. Razgovor s djetetom o predstojećim događajima, pružanje emocionalne podrške i razumijevanje njihovih osjećaja može smanjiti stres i pomoći im da se osjećaju sigurnije.

Promjene u rutini

Ljeto donosi promjene u rutini jer nema škole i ustaljenog rasporeda, što djeci pruža više slobodnog vremena. Dok mnogi uživaju u ovoj slobodi, visoko osjetljiva djeca mogu se osjećati nesigurno zbog gubitka strukture. Rutina pruža osjećaj sigurnosti i predvidljivosti, a njezin nedostatak može povećati tjeskobu.

Što može pomoći? Održavanje barem osnovnih elemenata rutine, kao što su redoviti obroci, vrijeme za odmor i planiranje dnevnih aktivnosti, može djeci pružiti potrebnu strukturu i djelovati smirujuće te im pomoći u održavanju osjećaja kontrole.

Svjetlost i fizička aktivnost

Jako sunčevo svjetlo i intenzivna fizička aktivnost mogu biti dodatni izvori stresa. Sunčevo svjetlo može biti previše intenzivno za osjetljive oči, dok fizička iscrpljenost može brzo preplaviti dijete.

Što može pomoći? Sunčane naočale, šeširi s širokim obodom i česta odmaranja u hladu mogu pomoći u smanjenju tih neugodnosti.

Emocionalna regulacija

Visoko osjetljiva djeca doživljavaju emocije intenzivnije, a u novim i stresnim situacijama mogu ih teže kontrolirati. Stoga mogu češće osjećati anksioznost, frustraciju i brze promjene raspoloženja.

Što može pomoći? Tehnike smirivanja poput dubokog disanja, vizualizacije i vođenja dnevnika emocija mogu biti vrlo korisne za pomoć u emocionalnoj regulaciji.


Kako visoko osjetljiva djeca mogu reagirati?

Zbog svega navedenog, visoko osjetljiva djeca mogu reagirati plakanjem, anksioznošću, frustracijom, brzom izmjenom raspoloženja, povlačenjem ili željom za bijegom iz situacije. U fizičkom smislu mogu imati glavobolje, mučnine, umor, znojenje, ubrzano disanje i napetost mišića, što može rezultirati razdražljivošću, nemirom, odbijanjem sudjelovanja u aktivnostima, izljevima bijesa, plačem ili povlačenjem te potrebom za izolacijom.


Kako roditelji mogu pomoći?

Razumijevanje djetetovih potreba i prilagođavanje aktivnosti može značajno pomoći, kao i empatija, strpljenje i otvorena komunikacija. Kroz planiranje, strukturiranje i pružanje emocionalne podrške, roditelji mogu stvoriti okruženje u kojem visoko osjetljivo dijete može uživati u ljepotama ljeta bez osjećaja preplavljenosti i nelagode.

1. Prilagodite svoja očekivanja

Vjerojatno nećete moći raditi sve što rade druge obitelji, ali što brže prihvatite svoje dijete takvo kakvo jest i usmjerite se na njegove snage, lakše ćete uživati u zajedničkom vremenu tijekom ljeta.

2. Planirajte i pripremite dijete

Pripremite dijete za promjene i nove situacije kroz razgovor i planiranje unaprijed. Vodite računa o senzornoj osjetljivosti i preopterećenosti prekomjernom stimulacijom prilikom odabira odjeće, obuće i opreme, kao i planiranja aktivnosti.

3. Stvorite rutinu

Održavajte dosljednu rutinu koliko god je to moguće. Visoko osjetljiva djeca uživaju u rutini, pa im stvaranje ljetnog rasporeda može pomoći da se osjećaju sigurnije i pod kontrolom. Planirajte dnevne aktivnosti, kao što su obroci, igra i vrijeme na otvorenom, te slijedite dosljedan raspored. Ako dijete nema predvidljivu rutinu, vjerojatnije će se svađati zbog trivijalnih stvari, poput oblačenja ili izlaska iz kuće.

4. Osigurajte mirni kutak

Imati miran kutak ili šator (u koji braća i sestre nemaju pristup) gdje se dijete može povući kad se osjeća preplavljeno omogućit će mu senzornu regeneraciju.

5. Postavite dosljedne granice

Visoko osjetljiva djeca mogu se zabrinuti ako osjećaju da nemaju kontrolu nad svojom okolinom. Postavljanje jasnih granica može im pomoći u emocionalnoj regulaciji i spriječiti ispade. To može uključivati postavljanje ograničenja vremena pred ekranom, planiranje poslijepodnevnog odmora ili odlaska na spavanje.

6. Pružite podršku i razumijevanje

Pružite emocionalnu podršku i razumijevanje djetetovih potreba. Komunicirajte s djetetom o njegovim osjećajima i potrebama te ga potičite da izrazi svoje emocije.

7. Vježbajte brigu o sebi

Odgoj osjetljivog djeteta može biti emocionalno iscrpljujuć, stoga je briga o sebi prioritet. Odvojite vrijeme za aktivnosti koje vam pomažu da se napunite energijom, kao što su druženje s prijateljima, kreativne aktivnosti, vježbanje ili relaksacija.


Ljeto može biti vrijeme radosti i avantura, čak i za djecu koja svijet doživljavaju intenzivnije.


Piše: mr. Tamara Žakula, prof. psih.

Ilustracija: Canva



Comments


bottom of page