Svi smo bili svjedoci teških trenutaka kada dijete iznenada počne plakati, vrištati ili udarati nogama o pod. Ovi izljevi bijesa, poznati kao tantrumi, često su frustrirajući za roditelje, ali su normalan dio dječjeg razvoja i način na koji mala djeca izražavaju svoje emocije. Tijekom ljetnog perioda, roditelji mogu očekivati povećanje učestalosti tantruma zbog raznih faktora kao što su toplina, umor i promjene u rutini.
Što su tantrumi?
Tantrumi su snažne, često eksplozivne emocionalne reakcije koje djeca (a ponekad i odrasli) doživljavaju kada se suoče s frustracijom, bijesom, umorom ili osjećajem nemoći. Izgledaju poput vulkana, emocije se skupljaju i skupljaju dok ne dođe do erupcije. Najčešće se javljaju kod djece u dobi od dvije do četiri godine, jer je to period kada njihovi alati za regulaciju emocija još nisu potpuno razvijeni.
Kako se manifestiraju?
Tantrumi mogu izbiti u raznim prilikama i manifestirati se na načine koje nikada ne bi očekivali, ovisno o situaciji, emocionalnom stanju djeteta kao i njegovom temperamentu.
Često počinju s intenzivnim plačem koji može biti dugotrajan i činiti se neumoljiv, bez obzira na sve roditeljske pokušaje da umire dijete. Dijete može vikati, urlati ili koristiti drastične izraze kako bi izrazilo svoje frustracije i nezadovoljstvo. U nekim slučajevima može udarati rukama i nogama, gristi sebe, druge ili predmete oko sebe ili se pak bacati na pod. Može bacati hranu, igračke ili druge predmete. Jedan od klasičnih znakova tantruma je kada dijete legne na pod i ne reagira na pokušaje da se podigne. Neka pak djeca mogu zadržavati dah dok ne postanu plava u licu, što za roditelje može biti vrlo uznemirujuće.
Tantrumi mogu trajati nekoliko minuta ili dulje, a to ovisi o djetetovom emocionalnom stanju, ali i reakcijama okoline. Neki mogu biti vrlo intenzivni, s naglim promjenama u ponašanju i emocionalnim reakcijama, dok drugi mogu biti manje izraženi.
Takve reakcije djeteta mogu izazvati stres i frustraciju kod roditelja ili drugih osoba u blizini. Roditelji se mogu osjećati bespomoćno, ljuto ili frustrirano zbog nemogućnosti da odmah zaustave tantrum. Osobito ako se događa na javnom mjestu, na primjer plaži, dječjem rođendanu ili obiteljskom događaju, što može dodatno povećati stres i neugodu za roditelje i dijete.
Zašto dolazi do tantruma?
Tantrumi se dešavaju se iz više razloga:
Djeca mlađa od četiri godine nemaju potpuno razvijene vještine emocionalne regulacije. Ona tek uče kako navigirati kroz svijet emocija. Njihov mozak je u fazi intenzivnog razvoja, što znači da još uvijek uče kako prepoznati, imenovati i kontrolirati svoje emocije.
Mala djeca često nemaju dovoljno riječi da izraze svoje osjećaje i potrebe. Kada ne mogu komunicirati što ih muči, njihova frustracija često eruptira u tantrum.
Kako djeca rastu, razvijaju želju za nezavisnošću i kontrolom nad svojim okruženjem. Kada ne mogu postići ono što žele ili su prisiljeni slijediti pravila koja ne razumiju, mogu reagirati tantrumom.
Kada su djeca umorna, gladna ili preopterećena stimulacijom, njihova sposobnost regulacije emocija značajno opada, što često vodi do tantruma.
To mogu biti situacije kada dijete ne želi ići na spavanje, ne želi jesti hranu koja mu je servirana, roditelj odbija kupiti igračku koju dijete želi, vrijeme je za odlazak s plaže ili parka, sestra ili brat dobivaju nešto dijete želi, mora čekati duže vrijeme u redu za vožnju u zabavnom parku, roditelji odlučuju da neće ići na plažu ili izlet zbog lošeg vremena itd.
Zašto djeca ne mogu sama izaći iz tantruma?
Tijekom tantruma djeca prolaze kroz intenzivne emocije. Njihov mozak je preplavljen emocijama i u takvoj situaciji najčešće nisu u stanju racionalno razmišljati ili komunicirati niti razumjeti pokušaje roditelja da ih umire, jer su njihovi emocionalni centri u mozgu preaktivni.
Kako se roditelj može nositi s tantrumima?
Ostanite smireni jer vaša smirenost može značajno pomoći u smirivanju djeteta. Dišite duboko i pokušajte se opustiti.
Ako roditelj reagira ljutnjom ili pasivnošću, situacija može postati još napetija. Djetetove emocije su već na rubu eksplozije, a dodatni stres može samo pogoršati stvari.
Ako roditelj pokušava smiriti situaciju objašnjavanjem, razgovaranjem ili davanjem uputa može pogoršati situaciju jer dijete koje je emocionalno preplavljeno jednostavno ne može racionalno razmišljati niti slušati roditelja. Njegov je mozak u fazi "borbe ili bijega".
Osigurajte djetetu sigurno mjesto gdje se ne može povrijediti.
Pokažite djetetu da razumijete kako se osjeća (možete mu jasno reći npr. "Vidim da si jako ljut/a jer ne možeš dobiti tu igračku.")
Postavite jasne, dosljedne granice i pravila. Djeca se osjećaju sigurnije kada znaju što mogu očekivati.
Naučite djecu tehnikama poput dubokog disanja, brojanja do deset ili korištenja omiljene igračke za utjehu.
Ako znate što obično pokreće tantrume, pokušajte izbjegavati te okidače ili se unaprijed pripremiti za njih.
Ako tantrumi postanu vrlo česti, intenzivni ili se nastave nakon što dijete napuni pet godina, može biti korisno potražiti pomoć stručnjaka.
Piše: mr. Tamara Žakula, prof. psih.
Ilustracija: Canva
Comments