Imago terapija odnosa oblik je partnerskog savjetovanja osmišljen kako bi partnerima pomogao riješiti nesporazume, smanjiti sukobe i ponovno otkriti načine zbližavanja i komunikacije bazirane na razumijevanju i suosjećanju.
Razvijena 1980-ih godina od psihoterapeuta Harvillea Hendrixa i njegove supruge Helen LaKelly Hunt, Imago teorija u osnovi ima ideju da će se osjećaji koje smo doživjeli u odnosima tijekom djetinjstva ponovno pojaviti u odnosima u odrasloj dobi. Naime, osnovna pretpostavka ovog pristupa je da svi u sebi nosimo imago (lat. slika), nesvjesnu sliku koja sadrži pozitivne i negativne osobine naših roditelja ili skrbnika i sva iskustava iz tih najranijih emocionalnih odnosa, uključujući sliku partnerskog odnosa.
Izbor partnera nije slučajan
Naša se ličnost formira u djetinjstvu kroz emocionalni odnos naših roditelja i skrbnika u kojem osim poticaja i ohrabrenja dobivamo i niz povreda. Način na koji su roditelji odgovarali na naše potrebe u prvim godinama života određuje s kojim (ne)zadovoljenim potrebama ćemo odrasti i koje strategije obrane ćemo izgraditi tijekom tog najranijeg perioda. Sve to u našem umu stvara senzorni otisak, imago, nesvjesnu sliku o tome kako izgleda sigurna ili nesigurna intimna veza, koja u odrasloj dobi upravlja našim odabirom intimnih partnera te očekivanjima i ponašanjem u partnerskom odnosu.
Nesvjesno smo privučeni i nesvjesno ulazimo u odnos upravo s osobom koja ima sličan imago, u nadi da će upravo ta osoba izliječiti naše povrede iz djetinjstva. U takvom odnosu na vidjelo izlaze potisnute potrebe i rekreiraju se karakteristike odnosa iz djetinjstva, s partnerom koji ima isti nedostatak brige i pažnje koji nas je i povrijedio. Međutim, partner ima i potencijal da se ponaša na drugačiji način od naših roditelja.
Sukob kao prilika za rast
U partnerskom odnosu pokreću se stare povrede kod oba partnera, kojih ni jedno nije svjesno. Dolazi do sukoba koji većinom proizlaze iz neriješenih problema i nezadovoljenih potreba iz prošlosti i posljedica su očekivanja da će upravo partner ispuniti te potrebe. Imago terapija takve sukobe vidi kao priliku za zajednički rast prema zrelom i svjesnom odnosu.
Kako Imago terapija pomaže parovima?
Izgraditi svjesne odnose najčešće nije moguće bez uvida u odnose koje smo izgradili u djetinjstvu i učenja novih vještina da to postignemo zato Imago terapija pomaže parovima da promjene gledišta i nauče nove obrasce:
Biti prisutni jedno s drugim: naučiti vidjeti i povezati se s partnerom na nov način i vidjeti ga kao odvojenog i različitog od sebe.
Učenje novih načina komunikacije s partnerom: učenje kako stvoriti više dijaloga, a manje jednostranih razgovora i monologa te poticanje otvorenog razgovora u kojem oba partnera mogu podijeliti svoje osjećaje, potrebe i brige u sigurnom okruženju punom poštovanja.
Rješavanje sukoba: ova terapija pomaže parovima da prepoznaju temeljne uzroke sukoba i konstruktivno se pozabave problemima u pozadini.
Znatiželja umjesto prosuđivanja: pomaganje parovima da pristupe jedno drugom sa znatiželjom i otvorenim načinom razmišljanja kako bi izbjegli da postanu kritični, negativni ili osuđujući.
Empatija i potvrđivanje: partneri uče vrednovati međusobne emocije i iskustva, čak i kada ih možda ne razumiju u potpunosti. To stvara osjećaj emocionalne sigurnosti i podrške, dopuštajući da se oba partnera osjećaju saslušano i uvaženo.
Prožimanje odnosa pozitivnim osjećajima: pomaganje parovima da pronađu pozitivne načine povezivanja, zbližavanja i podrške jedno s drugim, kroz riječi i ponašanje.
Kome Imago terapija može pomoći?
Parovi u svim fazama i razdobljima svog odnosa mogu imati koristi od Imago terapije koja se pokazala efikasnom za:
parove koji imaju nezdrave komunikacijske stilove ili učestale sukobe u vezi
parove koji izbjegavaju teške, ali važne razgovore
odnose u kojima nedostaje intimnosti
parove koji se bore s ljubomorom, nevjerom ili pitanjem povjerenja
osobe koje ne osjećaju da ih njihovi partneri čuju, vide ili razumiju
odnose u kojima su jedan ili oba partnera doživjeli traumu u djetinjstvu
parove koji imaju problema u komunikaciji ili se često ne razumiju
odnose u kojima jedan ili oba partnera postaju reaktivni, kritični ili obrambeni
partnerima koji se žele zbližiti ili ojačati svoju vezu.
Ovaj pristup efikasan je i kod parova koji nisu u krizi niti se suočavaju sa problemima u odnosu, a može im pomoći u razumijevanju sebe i partnera, dinamike u odnosu i upravljanja sukobom te kreiranju svjesnog odnosa.
Uspjeh terapije ovisi o spremnosti oba partnera da se uključe u proces i njihovoj predanosti osobnom rastu i poboljšanju odnosa. Ako se par suočava s ozbiljnim problemima, poput obiteljskog nasilja ili problema ovisnosti, kada su narušeni kapaciteti i spremnost para za rast, nije uputno uključivanje u Imago terapiju dok se ti problemi u potpunosti ne riješe.
Imago terapija može pomoći parovima da prepoznaju stare povrede i obrasce iz djetinjstva koje utječu na dinamiku njihova odnosa, razumiju kako vlastitim ponašanjem oživljavaju te povrede i uvide vlastite prepreke koje ih koče da prepoznaju potrebe partnera i udovolje im. To je put kojim partneri mogu iscijeliti sebe i svoj odnos, razviti zdravije i konstruktivnije obrasce ponašanja i biti u svjesnoj vezi u kojoj su jedno drugome podrška.
Piše: mr. Tamara Žakula, prof. psih.
Ilustracija: Canva
Comments