top of page
Writer's picturemr. Tamara Žakula, prof. psiholog

Adolescencija

Adolescencija je možda najzanimljivije i najizazovnije razdoblje u životu, a za mnoge i vrlo turbulentno. To je period života koji označava sazrijevanje i prijelaz iz djetinjstva u odraslu dob. Početak adolescencije obično označava ulazak u pubertet (biološki proces tijekom kojeg tijelo doživljava brojne promjene uslijed hormonalnih fluktuacija) u dobi od 10. ili 11. godine i traje do 18. ili 19. godine, iako se to može razlikovati ovisno o individualnim karakteristikama, društvenim normama i kulturi.


U tom periodu dešavaju se velike promjene na svim razinama - mentalnoj, fizičkoj, emocionalnoj, seksualnoj i psihosocijalnoj, što čini ovo razdoblje zbunjujućim i za mladu osobu i za njene roditelje i okolinu.

Emocionalni vrtuljak: Od uzbuđenja do tuge, od ljutnje do sreće, sve to moguće je u samo jednom danu adolescenta. Mozak adolescenta prolazi kroz velike promjene, a hormoni divljaju pa su česte promjene raspoloženja, impulzivno ponašanje ili intenzivne emocije. Ove biološke promjene mogu rezultirati povećanim osjećajem samopouzdanja i svemoći.

Traženje identiteta: Tko sam ja? Što želim biti? Koje je moje mjesto u svijetu? To su pitanja mladih. Tijekom adolescencije oni istražuju vlastiti identitet i testiraju različite uloge, interese i vrijednosti kako bi shvatili tko su i što žele biti u životu.

Potreba za autonomijom: Mladi teže većoj neovisnosti i autonomiji, žele donositi vlastite odluke i više kontrolirati vlastiti život, a istovremeno se suočavaju s pritiscima okoline, obitelji, škole i društva. Ako roditelji pokušavaju zadržati kontrolu ili nameću svoje stavove i pravila, može doći do sukoba, što je normalan dio adolescencije.

Prijateljstva za cijeli život: Adolescencija je i vrijeme stvaranja dubokih prijateljstava. To su godine kada se formiraju veze koje mogu trajati i cijeli život. Prijatelji postaju kao obitelj, pružajući podršku i razumijevanje mladima kroz sve turbulencije koje prolaze. Također, vršnjaci mogu imati snažan utjecaj na adolescentov osjećaj svemoći i važnosti.

Prve ljubavi: Prve ljubavi mogu biti izvor radosti i sreće, ali i izvor boli i razočaranja. Iz njih adolescenti mogu naučiti puno o sebi, svojim i emocijama drugih te o tome što traže od budućih partnerskih odnosa. Također, pomažu im da razviju zrelije poimanje ljubavi.

Škola, stres i izazovi: Adolescencija donosi i akademski pritisak. Školske obaveze i odabir buduće karijere mogu biti izvor velikog stresa za adolescente, a balansiranje između obaveza i društvenog života može biti prava umjetnost.

Snovi i ambicije: Adolescencija je i vrijeme snova i ambicija. Mladi počinju razmišljati o tome kakav život žele živjeti u budućnosti, postavljaju ciljeve, kreiraju vizije i tragaju za svojim putem u svijetu.


Iako se razvoj odvija individualno i razlikuje se od osobe do osobe, ipak postoje određene karakteristike svojstvene većini adolescenata u određenom periodu.


Mlađi adolescenti (11-13 godina) su obično na početku puberteta. U tom periodu vidljivi su prvi znakovi fizičkih promjena poput promjena u tjelesnom izgledu i razvoj sekundarnih spolnih karakteristika. Emocionalno su često nestabilniji i mogu iskusiti širok raspon emocija, uključujući strah, nesigurnost i sramežljivost dok se prilagođavaju promjenama u sebi i okolini. Prijateljstva im postaju važna i često se povezuju s onima koji dijele slične interese i vrijednosti. Druže se uglavnom sa vršnjacima istog spola i počinju formirati svoj identitet kroz interakciju s njima. Lako se poistovjećuju s njim pa im je teško prepoznati granicu između onoga što sami misle i osjećaju od onog što misle i osjećaju njihovi vršnjaci.


Srednji adolescenti (14-16 godina) su obično već prošli veći dio puberteta. Njihovo tijelo postaje veće i snažnije, a sekundarne spolne karakteristike postaju izraženije. Mladi u ovoj fazi često pokazuju veću emocionalnu stabilnost, ali se i dalje mogu suočavati s emocionalnim izazovima poput sumnje u sebe, anksioznosti i pritiska vršnjaka. Počinju razvijati jače odnose s vršnjacima, uključujući i vršnjake suprotnog spola te sve jasnije razlikuju vlastite misli, osjećaje i potrebe od misli, osjećaja i potreba onih kojima su okruženi. U tom se periodu često formiraju romantični odnosi i počinju istraživati svoju seksualnost.


Kasna adolescencija (nakon 17 godina) može se protezati u rane dvadesete godine, a fizički razvoj gotovo je završen. Mladi se često se osjećaju samopouzdanije, samostalnije i emocionalno stabilnije. Suočavaju se s važnim životnim odlukama poput izbora karijere, odlaska na fakultet ili pronalaska stabilnog posla. Sve su samostalniji pa se mijenjaju i odnosi s obitelji i vršnjacima. Ovaj period kulminira procesima oblikovanja identiteta mlade osobe i razvijanja kapaciteta za intimnost, što se proteže i na odraslu dob kada se ti procesi i zaokružuju.


Iako je adolescencija razdoblje velikih izazova, ona također pruža i veliku priliku za osobni rast. Za mlade, ovo je vrijeme koje će umnogome oblikovati njihovu budućnost i ostaviti neizbrisiv trag u njihovim životima. Kako bi uspješno prošli ovo putovanje važno ih je podržati, pružiti im ljubav, razumijevanje i podršku, kako bi razvili zdrave načine suočavanja s izazovima koje donosi adolescencija.


Piše: mr. Tamara Žakula, prof. psih.

Ilustracija: Canva






Comments


bottom of page